Właściwości lecznicze miodu ze spadzi iglastej

Na przeziębienia i nie tylko – MIÓD ZE SPADZI IGLASTEJ ????

Miód spadziowy iglasty, to jeden z najbardziej wartościowych miodów. Jest dość rzadko występującym miodem i ze względu na obfitość składników bioaktywnych i właściwości lecznicze, nazywa się go królewskim, szlachetnym bądź papieskim. 

Miód spadziowy powstaje w najczystszych lasach i zawiera dziewięć razy więcej biopierwiastków i dwa razy więcej enzymów, aminokwasów i białek,  niż inne miody nektarowe. Jest to prawdziwy rarytas. Już jedna łyżka dziennie, będzie wpływała na lepsze funkcjonowanie naszego organizmu.

Miód spadziowy jest bogaty w potas, magnez, wapń, sód, żelazo, mangan, srebro, molibden, wanad, flawonoidy, związki fenolowe. Zawiera witaminy takie jak A, B2, B6, K, PP, C.

Miód ze spadzi iglastej będzie niezwykle pomocny przy przeziębieniu, infekcji górnych dróg oddechowych oraz kaszlu. Warto go mieć w swojej apteczce ze względu na jego właściwości wykrztuśne, łagodzące ból gardła, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Będzie skuteczny także podczas zapalenia płuc, ponieważ zaliczany jest do grupy naturalnych antybiotyków.
Sprawdzi się doskonale, jeżeli chcemy profilaktycznie wzmocnić odporność lub odbudować ją po kuracji antybiotykami i sterydami.

Miód spadziowy posiada właściwości odtruwające i neutralizuje szkodliwe działanie kawy, herbaty, papierosów i alkoholu. Stosuje się go również przy zatruciach pokarmowych oraz przy stosowaniu silnych leków. Cenią go nawet górnicy, którzy w szczególny sposób narażeni są na szkodliwe promieniowanie, którego skutki neutralizuje miód ze spadzi iglastej.

Jest pomocny przy chorobach sercowo-naczyniowych. Obniża ciśnienie, reguluje pracę serca, polepsza krążenie, rozszerza naczynia wieńcowe.

Warto go zastosować zewnętrznie aby przyspieszyć gojenie ran, ropni, liszai, oparzeń czy też odmrożenia.

Będzie kojąco działał na nasze nerwy, przywracając nam spokój ducha i ułatwiając sen.

Miód spadziowy iglasty znajduje swoje zastosowanie w leczeniu astmy, anemii, reumatyzmu, stawów, chorób przewodu pokarmowego, układu moczowego, wątroby i jelit. Zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Usprawnia przemianę materii. Posiada właściwości przeciwnowotworowe.

Czy dobrze jest spożywać miód?
We wszystkim, co spożywamy trzeba znaleźć złoty środek. Choć miód jest zdrowy, nie wolno z nim przesadzić. Miód ma wiele pozytywów, jednak osoby z cukrzycą i alergią powinny ostrożnie podejść do tematu miodu i zbadać, czy dany miód będzie dla nich dobry i w jakiej ilości. Oprócz tego, że miód wzbogaca nam smak herbaty, napojów, sosów, ciast i deserów, jest zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla zwykłego cukru. Tak jak biały cukier ograbia nas z witamin i minerałów, tak miód będzie nam ich dostarczał w niemałej ilości. Warto jednak pamiętać, że temperatura powyżej 40 °C niszczy część wartości zdrowotnych zawartych w miodzie, więc zdecydowanie lepiej zajadać go na surowo. 
I jak tu nie kochać miodu :D
Najlepiej kupować miód bezpośrednio u dobrego pszczelarza. My to już zrobiliśmy, a miodzik spadziowy (65zł/1,2 kg) i inne dostępne do zamówienia są tutaj:

https://www.pelne-zdrowia.pl/sklep?szukaj=iglast
Dostarczamy: Wrocław, Oława, Brzeg, Siechnice, Jelcz Laskowice 

Stacjonarnie znajdziesz nas w Pełne Zdrowia, Brzeg ul. Chopina 12

Do zobaczenia